Hopp, mi kerül elő egy könyvszekrényből, a tavaszi porolgatás idején! Jó, eddig is tudtam, hogy van ez kis füzet, sok más könyv mellett őrizgetjük ezt is, amelyet nagyszüleim hagyatékából mentettem át a lelkes utókornak, azaz magamnak és a gyerekemnek.
EZ ITT A FRADI 1934-35-ÖS ÉVKÖNYVE.
Ebben a két évben apám 5 illetve 6 éves, talán már általános iskolás, nagyszüleim dolgoznak, mint a güzü, és a Visegrádi utcai bolt egyre jobban megy.
Nagyapám lelkes focirajongó, szívfájdalma, hogy apám néhány év múlva atletizálni kezd és nem a labdát rúgja. Valami halvány emlék ma már, időnként emlegették, hogy nagyapám többször kísérte külföldi útjaira is kedvenc csapatát. Erről mesél az egyik olasz túrán vásárolt, legalább 70 éves Romulus és Remus szobor.
Mindhiába az apja unszolása, az én apám inkább éveken át futja a köröket a Margit szigeten és más pályákon. Elsősorban gátfut, ami a leggyilkosabb futásnem. Azonban "itt sem rúg labdába", ahogyan szeretné, mert kötött izmai, és sérülései miatt abbahagyja sok év után.
Igaz ő is Fradi tag, de mégis egy másik színben és más néven "futó" egyesületben. Ugyanis 1951-ben a csapat nevét Kinizsire, a klub színét pedig piros-fehérre változtatták. Csak öt év után, 1956 őszén kapta vissza eredeti nevét és klubszíneit az egyesület.
Hanem a foci! Az apunak is megmaradt. Gyerekkorom foci közvetítéseire úgy emlékszem, hogy apu hever, ül, vagy fel alá járkál, és közben felüvölt egy-egy „helyzet”-nél, vagy gólnál. Közben a kis néprádión, a Sokolon vele üvölt Szepesi, a TV pedig lehalkítva.
De pattanjunk vissza erre a könyvre. Az 1930-as években négy bajnoki címet és két kupagyőzelmet szerzett a Ferencváros.
1935-ben a könyv tanúsága szerint a labdarúgó szakosztály elnöki tiszte: betöltetlen. Hogy miért? Ki tudja! Dr. Springer Ferenc, az alelnökök között szerepel.
1899-ben a klub alakulásakor az FTC első elnöke volt idősebb Springer Ferenc ügyvéd, ő azonban 1920-ban meghalt. Talán az ifjabb Springerről van itt szó? Vagy az idősebb tiszteletbeli alelnök mindvégig? Most eszembe jut, a Fiumei úti sírkertben a sírja, közvetlenül a Karinthy családé mellett, kissé távolabb Faludy. Micsoda diskurzus lehet ott éjjel!
Van itt egy név azonban, ami még az én emlékeimben is valahol felrémlik, a háznagyok között ott van Putnoki Jenő.
Az ügyészek (?) sorban pedig dr. Mensáros Zoltán. Mensáros László egyik kedves színészem volt, talán valami rokonság?
Idősebb Mensáros Zoltán a színész édesapja volt (1892-1946) és édesanyja pedig, egy, a témában ismerős vezetéknévvel Springer Piroska (1899-1963), így Mensáros László színész anyai nagyapja volt dr. Springer Ferenc az FTC alapító elnöke.
Vagy itt van a sorok között „Gyurka”, - ahogyan az egyik oldalon emlegetik - azaz dr. Sárosi György, aki a Ferencváros csatára és középfedezete, 1931-1943 között, 61 mérkőzésen volt válogatott és 42 gólt lőtt.
No és a hirdetések! Hajfestés 3 pengő, ondolálás 6.
Vagy Dörner László tenisz szaküzlet és javítóműhelye a Fő „ucca” 51-ben.
Vagy Macher, aki sífelszerelésben, és teniszhúrozásban volt nagy macher a „Váci uccában”!! (Bocs!)
Az egyik szövegben: Az 1935-36-os bajnoki évadban, Budapest bajnokságában, holtversenyben a BESZKÁRT - Budapest Székesfőváros Közlekedési Részvénytársaság, BSZKRT, melyet a köznyelvben leginkább „Beszkárt”-ként emlegették. - csapatával III. helyezett lett a Fradi.
Ezt, hogy Beszkárt – a mai BKV - nagyanyámtól hallottam, aki a hetvenes években a „régi éra” szerint fogalmazott. Azaz Vilmos Császár út, Párisi áruház, Kulcskirály, Andrássy út, Aréna út, Podmaniczky báró (következetesen PoDNAmiczky bárónak nevezve, jó vevőjük volt állítólag), Oktogon, „A Kátay”, Orczy út. Milyen vicces, hogy egy történelmi fordulattal ma már szinte mind mindennapi életünk része újra.
Bár nem vagyok focirajongó, mégis megsimogatom ezt a kissé össze-visszaragasztgatott füzetkét, és visszateszem a könyvszekrénybe. Megy vissza a többi közé.
Őrizgetjük őket tovább! Hiszen mindegyikük "mesél"