Tavasz, szerelem!
Megmutatok néhány csodálatos tényszerűséggel, és különleges humorral összefont verset, amely évtizedek óta kísér(t).
A könyv a versekkel, 1976-ban lett az enyém, és számtalan selejtezést, költözést vészelt át.
Eörsi István, a könyv és a versek írója, akkoriban a világon semmit nem mondott nekem, én magam is mindössze 19 éves voltam, és az érzelmek tengerében úsztam állandóan.
Eszeveszett karcsapásokkal tempóztam egyik parttól a másikig, hol csendes vizeken, hol háborgó tengereken szeltem a habokat. Azt hiszem 1976-ban éppen egy háborgó tengeren fuldokoltam, nyeltem a vizet és igyekeztem a rendezett érzelmek túlpartjára úszni, nem túl nagy sikerrel.
A "Lonci narancssárgában" című könyvet a Szépirodalmi Könyvkiadó jelentette meg. Eörsi Kossuth- és József Attila-díjas író, műfordító és publicista volt, a könyv megjelenésekor 45 éves, ereje teljében lévő férfi, szarkasztikus humorral átszőtt irónia az övé. Próza és verses szövegek váltakozása a könyv, különösebb műfaji behatárolhatóság nélkül.
A könyvben van néhány vers, amely engem egy életre megfogott. Hiszen ma, 2019-ben is ott az ágyam mellett a könyv a polcon, jelentőségéből mit sem veszítve, ma ugyanúgy szíven talál minden sora. Igazolva, hogy tök mindegy az ember 19 éves vagy 61, ami megérinti egyszer, az úgy is marad.
Például ez itt, ami arról a szabadságról szól, ami sosem megvehető, csak adható:
A hűségről, metaforikusan
Vedd példának a madarat:
olyan szabad, hogy visszaszáll.
Ki messze megy, az itt marad.
Ki itt marad, az messze jár.
Eörsi, szinte csontig hatoló humora jól irányzott rúgásokkal érkezik, ami után az ember lelke kékre zöldre zúzódik, miközben hangosan felröhög, vagy felsikkant. Mert talál, piszkosul beletalál a „közepibe”, amúgy magyarosan.
A szerelem örök téma. Ez itt a hibavalóság rövid története négysorosokban:
Szerelmed
zárt dunsztosüveg
önkéntes őr de alvó
állig felfegyverzett
sztrájkoló emberrablókincs bevarrt zsebben
télen nyári ruha
nyertes de bedobatlan
lottócédulafeszes és fehér vászon
ízléses keretben
nagy színész szerep nélkül
kis színész nagy szerepben.
Jók ezek az Eörsi versek!❤️
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.